Porota Cesty svetla už rozhodovala

„Súťaž prebieha už 15 rokov. Za ten čas prišlo veľké množstvo fotografií od množstva autorov. Možno povedať, že hneď v prvých ročníkoch sa objavilo viacero kvalitných snímok, ktoré boli zaujímavé či už tematicky, kvalitou spracovania, alebo svojou atmosférou,“ hovorí jeden z troch posudzujúcich Marián Horanič. „Takéto silné fotky sa objavujú, našťastie, každý rok.“

Odborná porota v zložení Miroslav Zaťko (predseda komisie a profesionálny fotograf), Ján Miškovič (takisto profesionálny fotograf) a Marián Horanič (zástupca organizátora) posudzovala silu tých, ktoré sa o to uchádzali, 18. októbra. Najvydarenejšie vyberala spomedzi celkovo 193 fotografií (56 čierno-bielych a 137 farebných) od 43 autorov (nielen zo Slovenska, ale aj z Českej republiky, Poľska a z Maďarska).

Fotografia: Róbert Ragan: Po premiére

Amatérski i profesionálni fotografi, umelci so zrakovým postihnutím i bez neho zachytili fenomén svetla alebo sa priamo či nepriamo dotkli života so zrakovým postihnutím. A ako obstáli pod kritickým pozorom poroty?

Kategória Čierno-biela fotografia

1. Róbert Ragan: Po premiére, Skúška
2. Jozef Chromiak: Ulice medzi svetlom a tieňom I. II. III. IV.
3. Lucia Blašková: Dotyk svetla

Čestné uznanie

Tomáš Zverbík: Už tam budeme?
Tomáš Bako: bez-OČI-vá I.
Ružena Fifíková: Holografia 2
Silvia Ťapáková: Svetlo Príď

Fotografia: Róbert Ragan: Skúška

Kategória Farebná fotografia

1. Daniel Cápay: Jeseň
2. Lucia Blašková: Za hranicou tmy
3. Lenka Glogovská: Čaro stromu

Čestné uznanie

Ľudmila Miklošová: Tiene
Silvia Ťapáková: Buďte svetlom sveta
Patrícia Chudjaková: Čakanie na svetlo
Timea Szarvas

Fotografia: Daniel Cápay: Jeseň

Všetkým, ktorí ste sa odvážili s kožou na trh, ďakujeme a víťazom blahoželáme. Vernisáž expozície najkrajších prác Cesty svetla 2018 sa uskutoční vo Výstavnej sieni v Novej budove Slovenského národného divadla na Pribinovej ulici 17 v Bratislave 18. decembra. Súčasťou slávnosti bude odovzdávanie cien víťazom: za 1. miesto v hodnote 100 €, za 2. miesto v hodnote 50 € a za 3. miesto v hodnote 30 €. Návštevníci divadla si budú môcť výstavu vybraných fotografií vychutnať v priestoroch SND do 4. januára, v priebehu roka 2019 však bude usporiadaných viacero expozícií na celom území Slovenska. Výber zo zaslaných snímok sa stane podkladom stolového kalendára ÚSS.

Realizáciu súťaže finančne podporilo Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky a spoločnosť VELUX Slovensko.